Задати питання Задати питання
flag Судова влада України

Стаття в газеті "Хлібороб" від 10 грудня 2016 року.

14 грудня 2016, 08:44

                Вовчанський районний суд Харківської області,  як ланка Судової влади України – основи захисту прав і свобод людини і громадянина

            Основний принцип правової демократичної держави полягає в тому, що його органи, посадові особи та громадяни зобов'язані дотримуватися норм права, співвідносити свої рішення і дії з правом. У реальному житті зіткнення різних інтересів і оцінок діючих норм законодавства неминуче породжує правові конфлікти. Завдання по їх запобіганню і вирішенню, забезпечення законності і правопорядку в Україні виконує суд, використовуючи особливе становище в системі органів державної влади та специфічні, властиві лише йому засоби впливу.

          Судова влада, охороняючи права і свободи людини, захищаючи законні інтереси держави, стає, по суті, учасником здійснення всіх функцій держави. Її роль в умовах динамічного розвитку українського суспільства, безумовно, зростає. І це важливо, оскільки в демократично організованому суспільстві вирішення конфліктів відбувається без свавілля і насильства, на основі відомих всім правових норм та забезпечується судовою владою.

        Одна з найважливіших своїх функцій держави — відправлення правосуддя, здійснюється на основі таких загальнодемократичних принципів, як рівність усіх громадян перед законом і судом, повагу особистості, відкритість судового розгляду, змагальність і рівноправність сторін та ін. Вона створена для захисту прав, свобод та законних інтересів людини і громадянина, прав та законних інтересів юридичних осіб, інтересів держави шляхом своєчасного, ефективного і справедливого вирішення правових спорів на засадах верховенства права.

              На теперішній час відбувається реформування судової гілки влади в Україні. Так, у червні 2016 року Верховна Рада України прийняла два фундаментальні законодавчі акти у судовій сфері: Закон України «Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)», а також Закон України «Про судоустрій і статус суддів» у новій редакції.  Судова влада виводиться на якісно новий належний рівень в державі: відбувається поступова трансформація сутності суду з органу примусу в орган захисту прав, свобод,  законних інтересів фізичних і юридичних осіб та  держави в цілому.

        Нажаль окрім здобутків, судова реформа супроводжується й недоліками, до яких відноситься насамперед недоукомплектованість судовими кадрами. За останній час, в результаті закінчення повноважень у суддів призначених на посаду вперше та масового звільнення суддів, значно збільшилось навантаження на діючих працівників судової гілки влади.

        Так, не дивлячись на той факт, що за штатним розкладом у Вовчанському районному суді Харківської області відправлення правосуддя повинні здійснювати п’ять суддів, фактично на теперішній час всі обов’язки по відправленню правосуддя покладені на одного суддю, яка має відповідні повноваження.

 Також в практичній роботі іноді доводиться стикатись з тим, що окремі особи намагаються втручатись в роботу судів і вплинути на їх рішення. Тому наше завдання, завдання всіх працівників судів – дати рішучу відсіч усім протиправним намаганням збочити правосуддя зі шляху законності і справедливості.

         В суді розглядаються кримінальні справи (більшість яких становить  злочини проти власності, життя та здоров’я особи, у сфері обігу наркотиків), цивільні  справи: позовного провадження (найчастіше це - про визнання  права власності у порядку спадкування, стягнення аліментів, розірвання шлюбу, стягнення заборгованості, визнання особи такою, що втратила право на користування житловою площею,  виселення, про захист честі, гідності та ділової репутації), окремого провадження (про встановлення юридичного факту, визнання громадянина недієздатним, безвісно відсутнім, померлим, усиновлення, визнання спадщини відумерлою) та наказаного провадження;  справи адміністративного судочинства (найчастіше це – про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення,  позови до Управління Пенсійного Фонду України у Вовчанському районі Харківської області про перерахування пенсії); справи про адміністративні правопорушення  та інші скарги та подання.

         Робота  судів  та судової системи в цілому – це дуже складна, напружена і відповідальна праця. Без глибокого знання букви і духу Закону, порядності, без творчості і розуміння життєвих ситуацій неможливо прийняти виваженого і справедливого рішення. Від мудрості і виваженості судових рішень багато в чому залежить справедливість і законність у суспільстві, людина відчуває себе захищеною.

         Працівники Вовчанського районного суду Харківської області сприяють забезпеченню права громадян на справедливий суд через доступ до судових приміщень, судової інформації, яка розміщена на офіційному веб-сайті «Судова влада України», на інформаційному стенді у приміщенні суду.

         Хочеться відмітити, що не дивлячись на суттєве збільшення навантаження останнім часом, працівники суду постійно працюють над підвищенням свого професійного рівня, аби покращити якість здійснення правосуддя шляхом впровадження сучасних технологій (відправлення судових повісток у вигляді SMS-повідомлень, проведення судового засідання у режимі відеоконференцзв’язку, наповнення  єдиного Державного реєстру судових рішень)  та застосування системи уніфікованого автоматизованого діловодства.

           Указом Президента України від 08 грудня 2000 року 15 грудня в Україні встановлено щорічне професійне свято - День працівників суду.

         Тож,  шановні колеги  - працівники судів, щиро вітаю вас із професійним святом — Днем працівників суду! Переконаний, що високий професіоналізм, принциповість, вірність ідеалам Справедливості та Правди, відповідальність за долю кожного, завжди будуть незаперечними заповідями нашої роботи. Нехай нашу почесну працю завжди супроводжує успіх, а кожний день повниться плідним змістом і наближає нас до спільної мети — утвердження верховенства права в нашій країні.

 З нагоди професійного свята прийміть мої найщиріші привітання й побажання вірного служіння ідеалам добра та справедливості, енергії та наснаги, міцного здоров’я й родинного затишку!

 З повагою,

Суддя Вовчанського районного суду

                Харківської області                                                                               М.М.Глоба