Узагальнення практики розгляду
Вовчанським районним судом Харківської області
цивільних справ із застосуванням законодавства про працю
за період 2014 рік -2015 рік.
Кожен громадянин України має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується. Держава створює умови для повного здійснення громадянами права на працю, гарантує рівні можливості у виборі професії та роду трудової діяльності, реалізовує програми професійно-технічного навчання, підготовки і перепідготовки кадрів відповідно до суспільних потреб. Використання примусової праці забороняється. Не вважається примусовою працею військова або альтернативна (невійськова) служба, а також робота чи служба, яка виконується особою за вироком чи іншим рішенням суду або відповідно до законів про воєнний і про надзвичайний стан. Кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом. Використання праці жінок і неповнолітніх на небезпечних для їхнього здоров'я роботах забороняється. Громадянам гарантується захист від незаконного звільнення. Право на своєчасне одержання винагороди за працю захищається законом ( ст. 43 Конституції України).
Законодавство про працю складається з Кодексу законів про працю України та інших актів законодавства України, прийнятих відповідно до нього та регулює трудові відносини працівників усіх підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, виду діяльності і галузевої належності, а також осіб, які працюють за трудовим договором з фізичними особами.
Особливості праці членів кооперативів та їх об'єднань, колективних сільськогосподарських підприємств, фермерських господарств, працівників підприємств з іноземними інвестиціями визначаються законодавством та їх статутами. При цьому гарантії щодо зайнятості, охорони праці, праці жінок, молоді, інвалідів надаються в порядку, передбаченому законодавством про працю (ст. 3, 4 КЗпП України).
Відповідно до ст. ст. 3, 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим кодексом, звернутися до суду по захист своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Суд, здійснюючи правосуддя, захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні й суспільні інтереси в спосіб, визначений законами України. Перелік можливих способів захисту міститься в ст. 16 ЦК України.
Відповідно до даних автоматизованої системи діловодства суду «Д-3» за 2014 рік в провадженні Вовчанського районного суду Харківської області перебувало 3 цивільних справи за спорами що виникають із трудових правовідносин, всі справи розглянуті з винесенням рішення, з них, із задоволенням позову - 1, відмовлено - 1, задоволено частково – 1.
З трьох справ: про поновлення на роботі, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу – 1 справа; про повернення заробітної плати -1 справа; про стягнення коштів -1 справа.
Оскаржено в апеляційному порядку 2 рішення, з них: 1 рішення скасовано та ухвалено нове, 1 рішення змінено.
Так, по справі за позовом Особа 1 до відділу освіти Вовчанської РДА Харківської області, третя особа – Особа 2, про поновлення на роботі, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу, середнього заробітку за час затримки розрахунку, 15 квітня 2014 року винесене рішення, яким позов задоволено частково, 29 квітня 2014 року постановлене додаткове рішення.
Ухвалою колегії суддів судової палати з цивільних справ апеляційного суду Харківської області від 20 червня 2014 року рішення Вовчанського районного суду від 15 квітня 2014 року та додаткове рішення від 29 квітня 2014 року скасовані та ухвалено нове рішення, яким у позові Особа 1 - відмовлено.
Ухвалою колегії суддів судової палати у цивільних справах Вищого спеціалізованого суду України від 10 червня 2015 року рішення апеляційного суду Харківської області від 20 червня 2014 року залишено без змін.
По справі за позовом Вовчанської міської ради Харківської області до Особа 1 про стягнення коштів, 22 грудня 2014 року винесене рішення, яким у задоволенні позову відмовлено.
Ухвалою колегії суддів судової палати з цивільних справ апеляційного суду Харківської області від 29 січня 2015 року рішення Вовчанського районного суду від 22 грудня 2014 року змінено, стягнено з Особа 1 суму на відшкодування майнової шкоди та судовий збір.
Відповідно до даних автоматизованої системи діловодства суду «Д-3» за 2015 рік в провадженні Вовчанського районного суду Харківської області перебувало 1 позовна заява, яка повернута позивачеві та 7 цивільних справи за спорами що виникають із трудових правовідносин, з них, розглянуто із задоволенням позову - 4, задоволено частково – 1, залишено без розгляду - 2.
З семи справ: про стягнення невиплаченої заробітної плати та компенсації втрати частини заробітної плати – 4 справа; про стягнення коштів -1 справа; про відшкодування моральної та матеріальної шкоди – 1 справа; про визнання наказу незаконним – 1 справа.
Оскаржено в апеляційному порядку 1 рішення, яке залишено без змін.
Так, по справі за позовом Особа 1 до Вовчанського РЦЗ, третя особа – Управління соціального захисту населення Вовчанської РДА, про стягнення невиплаченої заробітної плати та компенсації втрати частини заробітку, 10 вересня 2015 року винесене рішення про задоволення позову.
Ухвалою колегії суддів судової палати з цивільних справ апеляційного суду Харківської області від 21 грудня 2015 року рішення Вовчанського районного суду від 10 вересня 2014 року залишено без змін.
Слід зазначити, що судді при розгляді справ вказаної категорії дотримуються вимог чинного законодавства, всі позови пред'являються до суду за загальними правилами підсудності, визначеними главою 1 розділу III ЦПК.
Проведеним узагальненням випадків неоднакового застосування законодавства при розгляді справ даної категорії не встановлено.
Голова Вовчанського районного
суду Харківської області Т.В.Король