Участь присяжних у цивільних справах.
Відповідно до ЗУ № 1847-VIII від 9 лютого 2017 року «Про внесення змін до Цивільного процесуального кодексу України щодо розгляду справ за участю присяжних» внесені зміни до ст.ст. 18, 51, 234 УПК України, а саме, слова "народних засідателів" замінити словом "присяжних".
У зв’язку із чим, рішенням Вовчанської районної ради Харківської області (ХІІ сесії VІІ скликання) № 382-VІ від 15 грудня 2016 року затверджено список присяжних Вовчанського районного суду Харківської області, а саме:
Батинський Андрій Васильович;
Білоножко Ганна Анатоліївна;
Грабарь Ольга Василівна;
Гречкін Юрій Володимирівна;
Добровінський Віктор Вікторович;
Маслов Віталій Сергійович;
Радченко Геннадій Вікторович;
Коновалов Володимир Михайлович;
Скрипниченко Олександр Миколайович;
Іващенко Людмила Володимирівна;
Шабельник Олександр Володимирович.
Список присяжних затверджується на три роки і переглядається в разі необхідності для заміни осіб, які вибули зі списку, за поданням територіального управління Державної судової адміністрації України у Харківській області.
Письмове запрошення для участі у здійсненні правосуддя суд надсилає присяжному не пізніше ніж за сім днів до початку судового засідання. Запрошення містить інформацію про права та обов’язки присяжного, вимоги до нього, а також підстави для увільнення від виконання обов’язків. Одночасно із запрошенням надсилається письмове повідомлення для роботодавця про залучення особи як присяжного.
На всіх присяжних Вовчанського районного суду Харківської області були сформовані особові справи до яких долучені: письмові заяви про згоду бути присяжними, довідки з психдиспансеру та наркодиспансеру, довідки з опікунської ради за місцем проживання присяжного та довідки з Інформаційного центру МВС про відсутність судимості.
Згідно вимог ст. 65 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» присяжним може бути громадянин України, який досяг тридцятирічного віку і постійно проживає на території, на яку поширюється юрисдикція відповідного окружного суду, якщо інше не визначено законом.
Суд залучає присяжних до здійснення правосуддя у порядку черговості на строк не більше одного місяця на рік, крім випадків, коли продовження цього строку зумовлено необхідністю закінчити розгляд справи, розпочатий за їхньою участю.
Особа, включена до списку присяжних, зобов’язана повідомити суд про обставини, що унеможливлюють її участь у здійсненні правосуддя, у разі їх наявності.
Не включаються до списків присяжних громадяни:
1) визнані судом обмежено дієздатними або недієздатними;
2) які мають хронічні психічні чи інші захворювання, що перешкоджають виконанню обов’язків присяжного;
3) які мають незняту чи непогашену судимість;
4) народні депутати України, члени Кабінету Міністрів України, судді, прокурори, працівники правоохоронних органів (органів правопорядку), військовослужбовці, працівники апаратів судів, інші державні службовці, посадові особи органів місцевого самоврядування, адвокати, нотаріуси, члени Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, Вищої ради правосуддя;
5) особи, на яких протягом останнього року накладалося адміністративне стягнення за вчинення корупційного правопорушення;
6) громадяни, які досягли шістдесяти п’яти років;
7) особи, які не володіють державною мовою.
Також присяжним за час виконання ними обов’язків у суді виплачується винагорода, розрахована виходячи з посадового окладу судді місцевого суду з урахуванням фактично відпрацьованого часу в порядку, визначеному Державною судовою адміністрацією України.
За присяжними на час виконання ними обов’язків у суді за місцем основної роботи зберігаються всі гарантії та пільги, визначені законом. Час виконання присяжним обов’язків у суді зараховується до всіх видів трудового стажу.
Звільнення присяжного з роботи або переведення на іншу роботу без його згоди під час виконання ним обов’язків у суді не допускається.
На присяжних поширюються гарантії незалежності і недоторканності суддів, установлені законом, на час виконання ними обов’язків із здійснення правосуддя. За обґрунтованим клопотанням присяжного заходи безпеки щодо нього можуть уживатися і після закінчення виконання цих обов’язків.
Керівник апарату
Вовчанського районного суду І.В.Лещук
Харківської області