flag Судова влада України
Увага! Суд не здійснює правосуддя. Підсудність змінено на Чугуївський міський суд Харківської області

Оформлення статусу особи з інвалідністю

05 березня 2020, 16:21

Відділ "Вовчанське бюро правової допомоги"Харківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги інформує:

ЩО ТАКЕ ГРУПА ІНВАЛІДНОСТІ?

Це ступінь стійкого розладу функцій організму, зумовленого захворюванням, травмою (її наслідками) або вродженими вадами, та можливого обмеження життєдіяльності. Особі, визнаній особою з інвалідністю, залежно від ступеня розладу функцій органів і систем організму та обмеження її життєдіяльності встановлюється перша, друга чи третя група інвалідності. 

1 ГРУПА ІНВАЛІДНОСТІ 

До I групи інвалідності належать особи з найважчим станом здоров’я, які повністю не здатні до самообслуговування, потребують постійного стороннього нагляду, абсолютно залежні від інших осіб у виконанні життєво важливих соціально - побутових функцій. I група інвалідності поділяється на підгрупи А і Б залежно від ступеня втрати здоров’я особою з інвалідністю та обсягу потреби в постійному сторонньому догляді, допомозі або нагляді.

2 ГРУПА ІНВАЛІДНОСТІ 

Підставою для встановлення II групи інвалідності є стійкі, вираженої важкості функціональні порушення в організмі, що призводять до значного обмеження життєдіяльності особи, при збереженій здатності до самообслуговування та відсутня потреба в постійному сторонньому нагляді.

3 ГРУПА ІНВАЛІДНОСТІ

Підставою для встановлення III групи інвалідності є стійкі, помірної важкості функціональні порушення в організмі, що призвели до помірно вираженого обмеження життєдіяльності особи, але потребують соціальної допомоги і соціального захисту.

ДОБРОВІЛЬНИЙ ПОРЯДОК ВСТАНОВЛЕННЯ ІНВАЛІДНОСТІ 

          Особи, за направленням лікувально-профілактичного закладу охорони здоров’я, після проведення діагностичних, лікувальних і реабілітаційних заходів за наявності відомостей, що підтверджують стійке порушення функцій організму, зумовлених захворюваннями, наслідками травм чи вродженими вадами, які спричиняють обмеження життєдіяльності, з метою встановлення інвалідності, мають право звернутися до Медико-соціальної експертної комісії (МСЕК) за місцем їх проживання або лікування.

МЕДИКО – СОЦІАЛЬНІ ЕКСПЕРТНІ КОМІСІЇ ВИЗНАЧАЮТЬ: 

  • Групу інвалідності, її причину і час настання.
  • Види трудової діяльності, рекомендовані особі з інвалідністю за станом здоров’я.
  • Причинний зв’язок інвалідності із захворюванням чи каліцтвом, що виникли у дитинстві, вродженою вадою.
  • Ступінь втрати професійної працездатності потерпілим від нещасного випадку на виробництві чи професійного захворювання.
  • Ступінь втрати здоров’я, групу інвалідності, причину, зв’язок і час настання інвалідності громадян, які постраждали внаслідок політичних репресій або Чорнобильської катастрофи.
  • Медичні показання на право одержання особою з інвалідністю спеціального автомобільного транспорту і протипоказання до керування ним. 

ПРИБЛИЗНИЙ ПЕРЕЛІК ДОКУМЕНТІВ, НЕОБХІДНИХ ДЛЯ

ЗВЕРНЕННЯ ДО МСЕК:

  • Заповнена форма направлення, підписана Головою Лікарсько - консультативної комісії (ЛКК), членами комісії та печаткою лікувального закладу (форма 088/о, наказ МОЗ від 14.02.12 р. № 110).
  • Паспорт або ID картка з Витягом з Єдиного державного демографічного реєстру щодо реєстрації місця проживання.
  • Військовий квиток (копія), або тимчасове посвідчення (для військовозобов’язаних, призовників).
  • Карта хворого (амбулаторна книжка – форма 025/о).
  • Трудова книжка та копія трудової книжки, засвідчені у визначеному порядку спеціалістами відділу кадрів з останнього місця роботи або нотаріусом (за потреби).
  • Оригінали всіх документів, які вписані в форму 088/о (довідка про стан здоров’я від хірурга, невропатолога, терапевта та інших спеціалістів, зокрема фахівців з хвороби за якою хворий очікує отримати стан інвалідності, оригінали рентгенологічного обстеження, та лабораторні аналізи). Діагноз хворого за основним захворюванням має бути описаний у виписці з історії хвороби (епікриз).

Дати аналізів та виписок мають відповідати терміну проведеного лікування та обстежень і, відповідно, датам лікарняних листів.

СТРОКИ РОЗГЛЯДУ ПИТАННЯ

ЛКК лікувального профілактичного закладу охорони здоров’я направляє осіб, що звертаються для встановлення інвалідності, на огляд МСЕК, що проводить огляд тимчасово непрацездатної особи, яка звернулася для проведення медико-соціальної експертизи, протягом п’яти робочих днів з дня надходження направлення ЛКК та приймає рішення про наявність чи відсутність інвалідності.

За наявності підстав для заочного проведення медико - соціальної експертизи, МСЕК проводить експертизу протягом трьох робочих днів з дня надходження направлення ЛКК. У разі коли Голова або окремі члени Комісії (навіть один член Комісії) не згодні з прийнятим рішенням, окрема думка зазначається в Акті огляду Комісії, який подається у триденний строк обласній або центральній міській комісії.

НАЙЧАСТІШИМИ ВІДМОВАМИ МСЕК  ДЛЯ ПРИЗНАЧЕННЯ ГРУПИ ІНВАЛІДНОСТІ Є:

  • Недообстеження, недостатність обґрунтування хвороби.
  • Відсутність деяких (уточнюючих) лікарських записів у зв’язку з чим неможливо визначити ступінь інвалідності.
  • Недостатність діагнозів чи симптомів, тощо.

У деяких випадках, коли особа не може прибути на огляд (переогляд) до комісії за станом здоров’я, згідно з висновком ЛКК, у зв’язку з тим, що проживає у віддаленій місцевості, огляд (переогляд) проводиться за місцем проживання (вдома), у тому числі за місцем проживання у стаціонарних установах для громадян похилого віку та інвалідів, закладах соціального захисту для бездомних осіб та центрах соціальної адаптації осіб або в закладах охорони здоров’я, в яких така особа перебуває на лікуванні.

Особи, які звертаються для встановлення інвалідності, зумовленої наявністю анатомічних дефектів, інших необоротних порушень функцій органів і систем організму, у тому числі необоротною втратою (ампутацією) верхніх та/або нижніх кінцівок (їх частин), а також особам з інвалідністю, у яких строк переогляду настає після досягнення пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», відповідна група інвалідності встановлюється без зазначення строку повторного огляду (безстроково).

ПОЗАСУДОВИЙ ПОРЯДОК ОФОРМЛЕННЯ ІНВАЛІДНОСТІ

Якщо хворому було відмовлено в отриманні інвалідності, або у разі незгоди з рішенням МСЕК особа має право подати письмову заяву (до якої додається копія висновку МСЕК) до обласних або центральних міських комісій, протягом місяця після одержання висновку МСЕК.

Таку заяву можна подати через МСЕК, яка приймала рішення, або до відповідного управління охорони здоров’я області, де проживає хворий. Комісія, що проводила огляд, або управління охорони здоров’я у триденний строк після надходження відповідного запиту надсилає всі наявні документи на розгляд обласної, центральної міської комісії, яка протягом місяця з дня подання зазначених документів проводить повторний огляд заявника і приймає відповідне рішення.

Про час та місце огляду громадянин повідомляється телефоном та поштою. У разі незгоди з рішенням обласної МСЕК, хворий може подати заяву до Міністерства охорони здоров’я України (МОЗ).

МОЗ за наявності фактів порушення законодавства про медико-соціальну експертизу доручає Центральній медико-соціальній експертній комісії МОЗ, центральній міській або обласній комісії іншої області повторно розглянути з урахуванням усіх наявних обставин питання, з якого оскаржується рішення, а також вживає інших заходів впливу для забезпечення дотримання законодавства під час проведення медико-соціальної експертизи.

Рішення комісії може бути оскаржене шляхом подання адміністративного позову до суду у шестимісячний строк з моменту прийняття МСЕК рішення. Відповідачем у даній справі буде відповідна МСЕК. 

ЄДИНИЙ КОНТАКТ-ЦЕНТР  0 800 213 103 

wiki.legalaid.gov.ua 


Якщо Ви або Ваші знайомі зіткнулися з правовими проблемами, пропонуємо звертатися за безоплатною правовою допомогою до Вовчанського бюро правової допомоги за адресою: Харківська область, м. Вовчанськ, вул. Торгова, 2, або телефонувати за номером (05741) 4-23-31.

Найближчий місцевий центр з надання безоплатної вторинної допомоги/бюро правової допомоги:

відділ «Вовчанське бюро правової допомоги»Харківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги

Діяльність бюро правової допомоги поширюється на територію Вовчанського району Харківської області

Місцезнаходження бюро: вул. Торгова буд. 2,

м. Вовчанськ, Харківська область, 62504

Телефони бюро:

(05741) 4-23-31

 е-mail:  vovchanske@legalaid.kh.ua