Відділ "Вовчанське бюро правової допомоги"
Харківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги інформує:
ПРАВА ТА ОБОВ’ЯЗКИ ОСІБ З ІНВАЛІДНІСТЮ ЩОДО УТРИМАННЯ
ЩО ТАКЕ АЛІМЕНТИ? ПРАВА ТА ВИЗНАЧЕННЯ
Аліменти - це утримання, яке у визначених законом або договором випадках надається одним членом сім’ї іншому, якщо останній не має власних коштів для існування.
Право на аліменти особа з інвалідністю має як неповнолітня або повнолітня дитина, батько чи мати, а також як чоловік чи дружина.
Крім того, необхідно пам’ятати, що поряд з правом на утримання, особа з інвалідністю також може мати обов’язок сплачувати аліменти іншим особам.
ПРАВО ОСОБИ З ІНВАЛІДНІСТЮ НА УТРИМАННЯ
НЕПОВНОЛІТНЯ ДИТИНА З ІНВАЛІДНІСТЮ
За загальним правилом батьки зобов’язані утримувати дитину з інвалідністю до досягнення нею повноліття (18 років).
При визначенні розміру аліментів суд, у тому числі враховує стан здоров’я (наприклад, наявність інвалідності) та матеріальне становище дитини.
Існує декілька способів отримання аліментів на дитину з інвалідністю:
Розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини.
Мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
Аліменти можуть стягуватися в твердій грошовій сумі, яка щорічно підлягає індексації, або у частці від доходу матері/батька дитини.
Той з батьків, з кого присуджено стягнення аліментів на дитину, а також той з батьків, до якого вимога про стягнення аліментів не була подана, зобов’язані брати участь у додаткових витратах на дитину, що викликані особливими обставинами (розвитком здібностей дитини, її хворобою, каліцтвом тощо).
ПОВНОЛІТНЯ ДИТИНА З ІНВАЛІДНІСТЮ
Дитина після досягнення 18 років за умови її непрацездатності (у тому числі наявність інвалідності) має право на отримання матеріальної допомоги від батьків, якщо вони можуть таку матеріальну допомогу надавати.
Така матеріальна допомога може надаватися батьками в добровільному порядку або після звернення до суду з відповідною позовною заявою.
ДРУГИИ З ПОДРУЖЖЯ, ЯКИИ Є ОСОБОЮ З ІНВАЛІДНІСТЮ АБО З ЯКИМ ПРОЖИВАЄ ДИТИНА З ІНВАЛІДНІСТЮ
Утримання одному з подружжя надається другим із подружжя у натуральній або грошовій формі за їхньою згодою у добровільному порядку або ж за рішенням суду.
БАТЬКИ, ЯКІ Є ОСОБАМИ З ІНВАЛІДНІСТЮ
Непрацездатні батьки (у тому числі особи з інвалідністю), мають право отримувати матеріальну допомогу від повнолітніх дітей, а також вимагати їхньої участі у додаткових витрат на батьків, викликаних тяжкою хворобою, інвалідністю або немічністю.
Розмір аліментів на батьків визначається судом у твердій грошовій сумі та/або у частці від заробітку (доходу) з урахуванням матеріального та сімейного стану сторін.
У виняткових випадках, якщо мати та/або батько є особами з інвалідністю, суд може постановити рішення про стягнення одноразово або протягом певного строку коштів на покриття витрат, пов'язаних з лікуванням та доглядом за ними, з дитини, яка не досягла повноліття (18 років) за умови наявності в неї достатнього доходу (заробітну).
УВАГА!
Діти звільняються від обов’язку надавати утримання батькам, якщо батьки були позбавленні батьківських прав, або якщо батьки ухилялися від виконання своїх батьківських обов’язків, зокрема, у випадку несплати матір’ю/батьком аліментів на утримання дитини, що призвело до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за 3 роки, і така заборгованість є непогашеною.
ОБОВ’ЯЗОК ОСОБИ З ІНВАЛІДНІСТЮ НАДАВАТИ УТРИМАННЯ
Конституцією України передбачено, що батьки зобов'язані утримувати дітей до їх повноліття (стаття 51). Виключень для батьків, які є особами з інвалідністю, Основний закон нашої держави не передбачає.
Однак, під час визначення розміру аліментів на дитину суд має враховувати, з-поміж іншого, стан здоров'я та матеріальне становище платника аліментів.
У випадку, якщо розмір аліментів був встановлений до моменту настання інвалідності, платник аліментів після настання інвалідності має право звернутися до суду із заявою про зменшення розміру аліментів.
Додатково можна ознайомитися з переліком видів доходів, які враховуються при визначенні розміру аліментів на одного з подружжя, дітей, батьків, інших осіб, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 26.02.1993 № 146.
ЄДИНИЙ КОНТАКТ-ЦЕНТР 0 800 213 103
wiki.legalaid.gov.ua
Якщо Ви або Ваші знайомі зіткнулися з правовими проблемами, пропонуємо звертатися за безоплатною правовою допомогою до Вовчанського бюро правової допомоги за адресою: Харківська область, м. Вовчанськ, вул. Торгова, 2, або телефонувати за номером (05741) 4-23-31.