flag Судова влада України
Увага! Суд не здійснює правосуддя. Підсудність змінено на Чугуївський міський суд Харківської області

Допомога особі, яка проживає разом з особою з інвалідністю

04 лютого 2020, 11:26

Відділ "Вовчанське бюро правової допомоги"
Харківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги інформує
:

ДОПОМОГА ОСОБІ, ЯКА ПРОЖИВАЄ РАЗОМ З ОСОБОЮ З ІНВАЛІДНІСТЮ I ЧИ II ГРУПИ ВНАСЛІДОК ПСИХІЧНОГО РОЗЛАДУ, ЯКА ЗА ВИСНОВКОМ ЛІКАРСЬКОЇ КОМІСІЇ МЕДИЧНОГО ЗАКЛАДУ ПОТРЕБУЄ ПОСТІЙНОГО СТОРОННЬОГО ДОГЛЯДУ, НА ДОГЛЯД ЗА НЕЮ

Держава гарантує грошову допомогу особі, яка проживає разом з особою з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу, яка за висновком лікарської комісії медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, - на догляд за нею (далі - допомога).

ОФОРМЛЕННЯ ДОПОМОГИ

Право на отримання допомоги має дієздатна особа (особа, яка досягла 18 років або у разі реєстрації неповнолітньою особою шлюбу), яка зареєстрована або постійно проживає на одній житловій площі з особою з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу, який за висновком лікарської комісії медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, і здійснює догляд за ним (далі - заявник).

ДО КОГО ЗВЕРНУТИСЯ ІІШ ДЛЯ ОТРИМАННЯ ДОПОМОГИ?

Для призначення допомоги необхідно звернутися до органу соціального захисту населення (у сільській місцевості - до уповноважених осіб, визначених виконавчими комітетами селищної/сільської ради чи виконавчими органами ради об’єднаної територіальної громади).

 ЯКІ ДОКУМЕНТИ ПОТРІБНО НАДАТИ?

  • Заява (форма, затверджена наказом Мінсоцполітики України від 21.04.2015 № 441).
  • Документ, що посвідчує особу (наприклад, паспорт громадянина України).
  • Декларація про доходи та майновий стан (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім’ї за формою, затвердженою наказом Мінсоцполітики України від 22.07.2003 № 204, де зазначається також інформація про склад сім'ї).
  • Висновок лікарської комісії медичного закладу щодо необхідності постійного стороннього догляду за особою з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу (далі - висновок ЛИН).
  • Довідка про наявність і розміри земельних ділянок, виділених для ведення особистого підсобного господарства, городництва, сінокосіння, випасання худоби, та земельної частки, виділеної внаслідок розпаювання землі (за наявності).
  • Копія довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією, яка видана особі з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу, за яким здійснюється догляд (за наявності оригіналу).
  • Копія трудової книжки (у разі коли заявник є непрацюючим пенсіонером).

 ЯКИИ РОЗМІР ДОПОМОГИ?

Розмір допомоги розраховується як різниця між трьома прожитковими мінімумами на кожного члена сім'ї (визначається в законі України про Державний бюджет України на відповідний рік) та середньомісячним сукупним доходом сім'ї за попередні 6 місяців, але не може бути більше, ніж прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць.

Допомога виплачується в грошовій формі через поштові відділення зв'язку за місцем проживання особи, яка одержує зазначену допомогу, або через установу банку, шляхом перерахування коштів на особовий рахунок заявника за його заявою.

ПРОТЯГОМ ЯКОГО СТРОКУ ОРГАН СОЦІАЛЬНОГО ЗАХИСТУ НАСЕЛЕННЯ ПРИЙМАЄ РІШЕННЯ ПРО ПРИЗНАЧЕННЯ ДОПОМОГИ?

Рішення про призначення допомоги або про відмову в її наданні приймається органом соціального захисту населення протягом 10 днів з дня подання зазначених документів.

Для підтвердження факту спільного проживання з особою з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу та догляду за нею у разі потреби спеціалістами органів соціального захисту населення складається акт про проведення обстеження сім'ї (якщо заявник постійно проживає на одній житловій площі за місцем реєстрації особи з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу, але зареєстрований в іншому місці, обстеження сім'ї для встановлення факту догляду є обов’язковим).

ПРОТЯГОМ ЯКОГО СТРОКУ ВИПЛАЧУЄТЬСЯ ДОПОМОГА?

Допомога призначається на 6 місяців і виплачується щомісяця, починаючи з місяця звернення.

У випадку, якщо заявником є непрацюючий пенсіонер, допомога призначається на 12 місяців.

Для продовження виплати допомоги заявнику необхідно звернутися повторно до органу соціального захисту населення з усіма документами (крім висновку ЛИН, якщо строк, на який його видано, у висновку не зазначено).

ВАЖЛИВО!

Суми допомоги, які були призначені до виплати і залишилися у зв'язку із смертю заявника, виплачуються одному із членів сім'ї (опікуну, піклувальнику), який на день смерті заявника проживав разом з особою з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу, допомога на догляд за якою була призначена, за весь період невиплати, включаючи місяць, в якому настала смерть заявника, якщо звернення від члена сім'ї надійшло не пізніше ніж протягом 3 місяців після смерті заявника.

ЧИ МОЖЕ ОРГАН СОЦІАЛЬНОГО ЗАХИСТУ НАСЕЛЕННЯ

ПРИПИНИТИ ВИПЛАТИ ДОПОМОГИ?

Виплата допомоги на догляд припиняється у разі, коли:

  • Сталися зміни у складі сім'ї у зв'язку із смертю або зміною місця проживання особи з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу чи особи, якій надається допомога на догляд.
  • Закінчився строк установлення інвалідності I чи II групи і протягом місяця не підтверджено встановлення групи інвалідності, яка дає право на призначення допомоги на догляд.
  • Особа з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу перебуває на повному державному утриманні або стаціонарному лікуванні впродовж повного календарного місяця.

ОТРИМАННЯ ВИСНОВКУ ЛКК

Висновок ЛКК видається лікарською консультативної комісією закладу охорони здоров'я за місцем проживання чи реєстрації особи з інвалідністю.

Для отримання висновку ЛКК заявнику необхідно надати заяву у довільній формі та медичну картку амбулаторного хворого за формою № 025/о (затвердженою наказом Міністерства охорони здоров’я України від 14.02.2012 № 110). Висновок ЛКК надається заявнику за підписами членів лікарсько-консультативної комісії, завіреними печаткою закладу охорони здоров'я протягом одного робочого дня строком на 6 місяців.

ПЕРЕЛІК НОРМАТИВНО- ПРАВОВИХ АКТІВ

  • Закон України «Про психіатричну допомогу».
  • Постанова Кабінету Міністрів України від 02.08.2000 № 1192 «Про надання щомісячної грошової допомоги особі, яка проживає разом з особою з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу, яка за висновком лікарської комісії медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, на догляд за нею».
  • Наказ Міністерства охорони здоров'я України від 31.07.2013 № 667 «Про затвердження форми висновку лікарської комісії медичного закладу щодо необхідності постійного стороннього догляду за інвалідом I чи II групи внаслідок психічного та Інструкції про порядок його надання».

ЄДИНИЙ КОНТАКТ-ЦЕНТР  0 800 213 103

wiki.legalaid.gov.ua 

Якщо Ви або Ваші знайомі зіткнулися з правовими проблемами, пропонуємо звертатися за безоплатною правовою допомогою до Вовчанського бюро правової допомоги за адресою: Харківська область, м. Вовчанськ, вул. Торгова, 2, або телефонувати за номером (05741) 4-23-31.